Lanškrounská kopa – velké malé výročí

22.08.2013

Už v šedesátých letech minulého století se rozhodli mladí lanškrounští turisté, že uspořádají pochod, kterému dali název Lanškrounská kopa. Kopa se koná vždy druhou sobotu v měsíci září, letos tedy turisté do okolí Lanškrouna vyrazí v sobotu 14. září.

Zpočátku nesmělá akce, které se účastnilo několik desítek nadšenců, se v průběhu let rozrostla na největší sportovní, kulturní a společenskou akci v Lanškrouně. Pochodu se v posledních letech účastnilo více jak 5 tis. lidí.

Organizátoři však nespí na vavřínech, každý rok akci vylepšují a obohacují. Trasy pro pěší byly postupně rozšířeny o cyklotrasy, později se přidali in-line bruslaři. Letošní novinkou bude běh s hromadným startem, který dostal název Kopa kros.

Už od začátku patří k hlavním pořadatelům pochodu pan Jan Toninger, který doplňuje: Pro nás organizátory je motivující, že se v poslední době stala naše akce svou účastí jedním z největších pochodů v České republice, který startuje z jednoho místa. Dosavadních 44. ročníků pochodu se zúčastnilo 109 034 lidí, což je v průměru 2 432 účastníků na jeden ročník. Hlavním trhákem je pohádkový les, přes který vedou tři trasy. V posledních ročnících jím prošlo více jak 4000 lidí. Velkým nešvarem se však v poslední době stává, že část lidí se akce účastní bez registrace, odhadem se jedná asi o 10% účastnících se osob. Je škoda, že svojí přihláškou neocení snahu pořadatelů vytvořit co nejlepší akci pro poctivou většinu. Zde je tudíž na místě poděkovat našim donátorům, kteří mají k pochodu pozitivní vztah, jsou štědří a ochotni  pořadatelům pomoci zejména ve finanční rovině.“

Ke Kopě neodmyslitelně patří i lanškrounské městské slavnosti a doprovodný program. Po návratu z výšlapu se návštěvníci města mohou těšit na výstavu automobilů – veteránů, přehlídku skautských dovedností, soutěže pro děti připravované DDM Damián, vystoupení dětí z lanškrounských škol i koncerty profesionálních kapel (Tata bojs, Chinaski, Blue efect…), ohňostroj, výstavu drobného zvířectva, výstavu historie pochodu. Letos bude navíc v rámci programu Kopy vernisáží zahájena výstava fotografií slovenských královských měst. Do programu slavností je zařazena i ukázka činnosti oddílu jachtingu, která proběhne v sobotu dopoledne na Dlouhém rybníku.    

Petra Brejšová, kancelář starosty a tajemníka

Zpět