Lanškrounská kopa dovede turisty i k nové rozhledně

20.08.2014

Lanškrounská kopa je symbolem začátku podzimu pro široké okolí Lanškrouna už 46 let, je tradicí, kterou není třeba měnit, letos proběhne 12. a 13. září. Přesto se každým rokem rozšiřuje a zkvalitňuje doprovodný program a pořadatelé hledají, jakým způsobem udělat právě tento ročník tím, na který se nezapomíná. Loni se Klub českých turistů Lanškroun spojil s Activity Running Teamem Lanškroun a poprvé byl odstartován 16 kilometrový běžecký závod s názvem KOPA KROS.

Letošní novinka je čistě turistická a poznají ji ti, kteří v trase svého pochodu budou mít Mariánskou horu. V den konání dálkového pochodu to bude právě týden od slavnostního otevření nové rozhledny na Mariánské hoře. Rozhledna bude v provozu a pro mnohé účastníky Kopy to bude první možnost, rozhlédnout se do krajiny z této vydařené stavby.

Rozhlednu vybudovala obec Horní Čermná. Starostky Hany Motlové jsme se zeptali, co je k výstavbě rozhledny vedlo. „Rada obce původně uvažovala o zřízení vysílače. Tato myšlenka se různě rozvíjela, až jsme se nakonec rozhodli postavit na Mariánské hoře rozhlednu. Oslovili jsme projektanta a našli dotační program, který podporoval výstavbu rozhleden – Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007-2013,“ odpověděla.

Projekční práce na rozhledně začaly v roce 2012, stavební práce v dubnu letošního roku, dokončena bude tento týden a slavnostně otevřena 6. září.

Rozhledna je novinkou na trase pochodu. Kulturní centrum má připravený bohatý program na náměstí a místní spolky chystají doprovodné akce. A kdo na letošních městských slavnostech vystoupí? „Z těch známějších kapel a zpěváků musím určitě zmínit Věru Špinarovou, Wohnout, Sto zvířat a Vlastu Horvátha,“ uvedl ředitel lanškrounského kulturního centra David Knápek. Chystají se i místní, před zahájením pochodu v sobotu ráno je samozřejmostí vystoupení lanškrounské dechovky, představí se i lanškrounská taneční skupina JUICY. Zajímavá bude jistě floristická show mistra ČR ve floristice Martina Rubeše.

Účastníkům pochodu i návštěvníkům slavností se představí chovatelé drobného zvířectva, skauti, sběratelé veteránských vozidel a další spolky. Dům dětí a mládeže připravuje soutěže pro děti. Největší díl práce ale odvedou lanškrounští turisté. Město si jejich práce váží. „Kopa je velká akce, oceňuji zapojení desítek dobrovolníků a výbornou organizaci ze strany Klubu českých turistů. Příprava kopy a doprovodných akcí mě osobně stojí minimum času a úsilí. Kéž by všichni přistupovali ke své práci i volnočasovým aktivitám tak konstruktivně a ochotně jako lanškrounští turisté, “ uvedla starostka města Lanškroun Stanislava Švarcová. Nezapomněla ani poděkovat sponzorům městských slavností: „Bohatý kulturní program i krásný ohňostroj si Lanškroun může dovolit díky významné podpoře firem, které v Lanškrouně sídlí nebo působí. Zajistíme jim propagaci všemi možnými prostředky.“

Petra Brejšová, kancelář starosty a tajemníka

Informace o nové rozhledně

Název projektu: Místa plná rozhledu v Euroregionu Glacensis.
Registrační číslo: CZ.3./22/2.2.00/13.03797
Vedoucí partner: Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska – Euroregion Glacensis
Celkové náklady na rozhlednu: cca Kč 3 500 000,--; 85% z uznatelných nákladů jdou z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj; 5% z uznatelných nákladů jdou z prostředků státního rozpočtu; zbytek z rozpočtu obce Horní Čermná

Zpět