Kopa a městské slavnosti 11. - 12. září – 47. ročník

13.08.2015

Dálkový pochod Lanškrounská kopa se koná vždy druhou sobotu v měsíci září, letos proto turisté do okolí Lanškrouna vyrazí 12. září. Kopou město začne žít už den předtím v pátek, kdy na trasu vyrazí „stovkaři“ a začnou se registrovat další pěší turisté, cyklisté, běžečtí turisté i in-line bruslaři.

Zpočátku nesmělá akce, které se účastnilo několik desítek nadšenců, se v průběhu let rozrostla na největší sportovní, kulturní a společenskou akci v Lanškrouně. Pochodu se v posledních letech za příznivého počasí účastnilo více jak 5 tisíc lidí.

Kopa dávno není jen turistický pochod. Doprovází ji řada kulturních a společenských akcí. Tu hlavní – městské slavnosti připravuje Kulturní centrum Lanškroun. Na náměstí J. M. Marků vystoupí velké i malé hvězdy. Z těch větších stojí za zmínku Michal Hrůza, skupina Buty a Jaroslav Uhlíř. Vystoupí i místní kapely, lanškrounský Big Band bude doprovázet swingového zpěváka Jana Smigmantora. O pátečním dopoledni a odpoledni zaplní pódium postavené před budovou radnice děti ze základních a mateřských škol Lanškrounska.

V sobotu po návratu z výšlapu se návštěvníci města mohou těšit na výstavu automobilů – veteránů, přehlídku skautských dovedností a soutěže pro děti připravované DDM Damián.

Ředitele pochodu Jana Toningera jsme se zeptali, co nového přinese 47. ročník? „ Lehce jsme změnili pěší trasy pochodu, trasu 35 km nahradí trasa 30 km a místo 25 km se půjde 20 km. Ostatní trasy pro pěší, cyklotrasy a trasy in-line bruslařů se nemění. Pokračujeme i v běhu s hromadným startem, který dostal název Kopa běh. Zejména účastníkům „desítky“ letos doporučuji trasu neošidit, projít si hřeben směřující k vrchu Kypuš a nad sjezdovkou se seznámit s nově vystavěnou Hláskou,“ odpověděl.

„Součást nejkratších tras a velké lákadlo pro děti, pohádkový les, se letos opět na jeden den nastěhuje do lanškrounské Obory. Účastníky pochodu i masky zde čeká úplně nové zázemí, které má větší kapacitu, je modernější a odpovídá současným gastronomickým trendům. Dohodli jsme se s novými majiteli rekreačního střediska Up Obora Hurt a po návštěvě nového zařízení můžu potvrdit, že už nyní je pro návštěvníky pohádkového lesa vše připraveno,“ doplnil Jan Toninger.

Petra Brejšová, kancelář starosty a tajemníka

Zpět